Feldgrau helmet logo
Feldgrau.com
German Armed Forces Research 1918-1945
WW2-German-Iron-Cross-Oakbar

WW2 German Jagdgeschwader 52


Geschwaderkommodore:

  • Maj Merhart von Bernegg, 19.8.39 - 18.8.40
  • Maj Hanns Trübenbach, 19.8.40 - 10.10.41
  • Maj Wilhelm Lessmann, 11.10.41 - 2.6.42
  • ObLt Friedrich Beckh, 2.6.42 - 21.6.42
  • Maj Herbert Ihlefeld, 22.6.42 - 28.10.42
  • ObLt Dieter Hrabak, 1.11.42 - 30.9.44
  • Ob Hermann Graf, 1.10.44 - 8.5.45

Stab:

Formed 10.39 in Böblingen.

Bases
2.44 - 19.2.44 Nowo Krassnoje
28.2.44 - 20.3.44 Nikolayev
23.3.44 - 26.3.44 Kantakusenka
29.3.44 - 7.4.44 Odessa
9.4.44 - 11.4.44 Zilistea
17.4.44 - 11.5.44 Mamaia
15.4.44 - 10.7.44 Leipzig/Romania
14.6.44 - 26.6.44 Mamaia
10.6.44 Jasi
10.7.44 - 22.7.44 Jaroslawice
24.7.44 Deblin-Irena
26.7.44 - 31.7.44 Radom
29.7.44 - 23.11.44 Krakau
1.9.44 - 11.9.44 Warzyn
21.10.44 - 2.11.44 Jürgenfelde
6.2.45 - 27.2.45 Weidenguth

I. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Dietrich Graf von Pfeil, 1.5.39 - 21.11.39
  • Hptm Siegfried von Eschwege, 1.12.39 - 26.8.40
  • Hptm Wolfgang Ewald, 27.8.40 - 24.5.41
  • Olt Karl-Heinz Leesmann, 25.5.41 - 13.6.42
  • Hptm Helmut Bennemann, 14.6.42 - 12.11.43
  • Hptm Johannes Wiese, 13.11.43 - 10.6.44
  • Hptm Adolf Borchers, 11.6.44 - 31.1.45
  • Hptm Erich Hartmann, 1.2.45 - 8.5.45

Formed 1.5.39 in Böblingen from I./JG433. 2./JG52 moved to Germany 6.44, and became 12./JG11 on 15.8.44. I./JG52 was increased to 4 staffeln on 15.8.44, with the formation of the new 2. and 4./JG52. I./JG52 now consisted of 1. - 4./JG52.

Bases
1.5.39 - 1.9.39 Bönninghardt Bf 109E
1.9.39 - 15.11.39 Bonn-Hangelar Bf 109E
15.11.39 - 13.5.40 Lachen-Speyersdorf Bf 109E
13.5.40 - 22.5.40 Hoppstätten Bf 109E
22.5.40 - 26.5.40 Charleville Bf 109E
26.5.40 - 2.6.40 Laon Bf 109E
2.6.40 - 18.7.40 Zerbst Bf 109E
18.7.40 - 21.7.40 Neuruppin Bf 109E
21.7.40 - 24.7.40 Bayreuth Bf 109E
24.7.40 - 29.7.40 Zerbst Bf 109E
29.7.40 - 3.8.40 Bönninghardt Bf 109E
3.8.40 - 31.10.40 Cocquelles Bf 109E
31.10.40 - 27.12.40 Krefeld Bf 109E
27.12.40 - 21.2.41 Katwijk Bf 109E
21.2.41 - 27.4.41 Vlissingen* Bf 109E
27.4.41 - 29.5.41 Westerland* Bf 109E
29.5.41 - 7.7.41 Leeuwarden* Bf 109E
7.7.41 - 1.9.41 Langeoog* Bf 109E/F
1.9.41 - 27.9.41 Katwijk* Bf 109E/F
27.9.41 - 8.10.41 Ponjatowka Bf 109F
8.10.41 - 11.10.41 Bjeloj Bf 109F
11.10.41 - 20.10.41 Dugino Bf 109F
20.10.41 - 24.10.41 Kalinin-Südwest Bf 109F
24.10.41 - 31.10.41 Kalinin-Süd Bf 109F
31.10.41 - 4.11.41 Stariza Bf 109F
4.11.41 - 15.12.41 Rusa** Bf 109F
15.12.41 - 1.2.42 Dugino** Bf 109F
1.2.42 - 6.2.42 Smolensk-Nord Bf 109F
6.2.42 - 8.2.42 Orscha Bf 109F
8.2.42 - 11.4.42 Jesau Bf 109F/G
11.4.42 - 17.5.42 Olmütz Bf 109F/G
17.5.42 - 24.5.42 Artemowsk Bf 109G
24.5.42 - 1.6.42 Barwenkowo Bf 109G
1.6.42 - 26.6.42 Grakowo Bf 109G
26.6.42 - 3.7.42 Belyj Kolodes Bf 109G
3.7.42 - 9.7.42 Nowy Grinew Bf 109G
9.7.42 - 13.7.42 Artemowsk Bf 109G
13.7.42 - 17.7.42 Chazepetowka Bf 109G
17.7.42 - 20.7.42 Malotschistjakowo Bf 109G
20.7.42 - 29.7.42 Taganrog Bf 109G
29.7.42 - 2.8.42 Rostov IV Bf 109G
2.8.42 - 15.8.42 Kertsch IV Bf 109G
15.8.42 - 24.8.42 Orel-Nord Bf 109G
24.8.42 - 22.9.42 Dedjurewo Bf 109G
22.9.42 - 5.11.42 Pitomnik Bf 109G
5.11.42 - 26.1.43 Stary Oskol & Rostov Bf 109G
26.1.43 - 21.3.43 Kursk Bf 109G
21.3.43 - 5.4.43 Poltawa Bf 109G
5.4.43 - 29.4.43 Taman Bf 109G
29.4.43 - 30.4.43 Waitschenko Bf 109G
30.4.43 - 8.5.43 Varvarovka Bf 109G
8.5.43 - 9.5.43 Taganrog Bf 109G
9.5.43 - 14.5.43 Varvarovka Bf 109G
14.5.43 - 15.5.43 Waitschenko Bf 109G
15.5.43 - 16.5.43 Melitopol Bf 109G
16.5.43 - 24.5.43 Anapa Bf 109G
24.5.43 - 3.7.43 Gostagajewskaja Bf 109G
3.7.43 - 4.7.43 Melitopol Bf 109G
4.7.43 - 17.7.43 Besonowka Bf 109G
17.7.43 - 6.8.43 Kuteinikowo Bf 109G
6.8.43 - 12.8.43 Charkow-Rogan Bf 109G
12.8.43 - 16.8.43 Peretschepino Bf 109G
16.8.43 - 18.8.43 Barwenkowo Bf 109G
18.8.43 - 24.8.43 Kuteinikowo Bf 109G
24.8.43 - 27.8.43 Barwenkowo Bf 109G
27.8.43 - 29.8.43 Makejewka Bf 109G
29.8.43 - 1.9.43 Mariupol Bf 109G
1.9.43 - 17.9.43 Anapa Bf 109G
17.9.43 - 27.9.43 Taman Bf 109G
27.9.43 - 11.10.43 Kertsch IV Bf 109G
11.10.43 - 27.10.43 Nowo Saporoshje Bf 109G
27.10.43 - 29.10.43 Genitschesk Bf 109G
29.10.43 - 30.10.43 Tschaplinka Bf 109G
30.10.43 - 2.11.43 Karankut Bf 109G
2.11.43 - 13.11.43 Bagerowo Bf 109G
13.11.43 - 22.11.43 Nikolayev Bf 109G
22.11.43 - 7.12.43 Kirovograd Bf 109G
7.12.43 - 11.12.43 Malaja Wiska Bf 109G
11.12.43 - 7.1.44 Apostolowo Bf 109G
7.1.44 - 23.2.44 Nowo Krasnoje Bf 109G
23.2.44 - 8.3.44 Uman Bf 109G
8.3.44 - 5.4.44 Tiraspol Bf 109G
5.4.44 - 14.4.44 Zilistea Bf 109G
14.4.44 - 9.5.44 Mamaia Bf 109G
9.5.44 - 1.6.44 Leipzig/Rumania Bf 109G
1.6.44 - 2.6.44 Jassy Bf 109G
2.6.44 - 10.6.44 Roman Bf 109G
10.6.44 - 22.7.44 Pelonilzna Bf 109G
22.7.44 - 25.7.44 Stryj Bf 109G
25.7.44 - 22.8.44 Millerowo Bf 109G
22.8.44 - 14.10.44 Cracow Bf 109G
14.10.44 - 10.11.44 Ebenrode Bf 109G
10.11.44 - 11.11.44 Jürgenfelde Bf 109G
11.11.44 - 18.1.45 Cracow Bf 109G
18.1.45 - 21.1.45 Nieder-Ellgut Bf 109G/K
21.1.45 - 6.2.45 Weidengut Bf 109G/K
6.2.45 - 8.2.45 Breslau-Schöngarten Bf 109G/K
8.2.45 - 16.3.45 Weidengut Bf 109G/K
16.3.45 - 27.3.45 Chrudim Bf 109G/K
27.3.45 - 29.3.45 Raschdorf Bf 109G/K
29.3.45 - 17.4.45 Raudnitz Bf 109G/K
17.4.45 - 18.4.45 Görlitz Bf 109G/K
18.4.45 - 20.4.45 Raudnitz Bf 109G/K
20.4.45 - 27.4.45 Altkemnitz Bf 109G/K
27.4.45 - 6.5.45 Schweidnitz Bf 109G/K
6.5.45 - 8.5.45 Deutsch-Brod Bf 109G/K

* 2./JG52 at Woensdrecht, 21.2.41 - 27.4.41; at Eelde, 27.4.41 - 29.5.41; at Texel, 29.5.41 - 7.7.41; at Langeoog, 7.7.41 - 1.9.41; at Heemstede, 1.9.41 - 24.9.41. Other bases were also used by other staffeln: Esbjerg/Denmark (27.4.41 - 29.5.41), Borkum (29.5.41 - 7.7.41), Wangerooge (7.7.41 - 1.9.41) and Bergen/Holland (7.7.41 - 27.9.41).

** 2./JG52 at Nikolayev, 6.12.42 - 20.12.42 and at Rossosch, 20.12.42 - 15.1.43.

II. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Hans-Günther von Kornatzki, 10.39 - 26.8.40
  • Hptm Wilhelm Ensslen, 27.8.40 - 2.11.40
  • Hptm Erich Woitke, 3.11.40 - 28.2.42
  • Maj Johannes Steinhoff, 1.3.42 - 24.3.43
  • Hptm Helmut Kühle, 25.3.43 - 31.8.43
  • Hptm Gerhard Barkhorn, 1.9.43 - 15.1.45
  • Hptm Wilhelm Batz, 1.2.45 - 8.5.45

Formed 10.39 in Böblingen (5./JG52 from 11./JG72). On 15.8.44 increased to 4 staffeln: 4./JG52 became 8./JG3, and a new 7. and 8./JG52 was formed. II./JG52 now consisted of 5. - 8./JG52.

Bases
10.39 - 12.39 Böblingen Bf 109E
12.39 - 13.1.40 Mannheim-Sandhofen Bf 109E
13.1.40 - 10.5.40 Speyer Bf 109E
10.5.40 - 15.5.40 Wengenrohr Bf 109E
15.5.40 - 7.40 Luxembourg, France* Bf 109E
7.40 - 6.8.40 Nordholz Bf 109E
6.8.40 - 18.8.40 Peuplingues Bf 109E
18.8.40 - 30.8.40 Jever Bf 109E
30.8.40 - 12.9.40 Husum Bf 109E
12.9.40 - 20.9.40 Stade Bf 109E
20.9.40 - 4.11.40 Peuplingues Bf 109E
4.11.40 - 26.12.40 Mönchen-Gladbach Bf 109E
26.12.40 - 12.1.41 Leeuwarden Bf 109E
12.1.41 - 9.2.41 Den Haag Bf 109E
9.2.41 - 24.2.41 Berck-sur-Mer Bf 109E
24.2.41 - 2.6.41 Ostende Bf 109E
2.6.41 - 12.6.41 Suwalki Bf 109F
12.6.41 - 24.6.41 Subolewo Bf 109F
24.6.41 - 28.6.41 Varena Bf 109F
28.6.41 - 4.7.41 Molodelzno (Minsk) Bf 109F
4.7.41 - 5.7.41 Sloboda Bf 109F
5.7.41 - 13.7.41 Lepel Bf 109F
13.7.41 - 24.7.41 Kamary (Vitebsk) Bf 109F
24.7.41 - 5.8.41 Demidow (Smolensk) Bf 109F
5.8.41 - 24.8.41 Soltzy Bf 109F
24.8.41 - 3.9.41 Szpaskaja-Polisst Bf 109F
3.9.41 - 30.9.41 Ljuban Bf 109F
30.9.41 - 22.11.41 Stabna, Dugino, Kalinin, Stariza, Rusa, Klin** Bf 109F
22.11.41 - 16.1.42 Mielec Bf 109F
16.1.42 - 16.4.42 Jesau Bf 109F/G
16.4.42 - 4.5.42 Pilsen Bf 109G
4.5.42 - 14.5.42 Zürichtal/Crimea Bf 109G
14.5.42 - 17.5.42 Charkow-Woitschenko Bf 109G
17.5.42 - 21.5.42 Artemowsk Bf 109G
21.5.42 - 1.6.42 Barwenkowo Bf 109G
31.5.42 - 9.6.42 Grakowo Bf 109G
9.6.42 - 11.6.42 Tschugujewo Bf 109G
11.6.42 - 23.6.42 Kolpna Bf 109G
23.6.42 - 25.6.42 Belgorod Bf 109G
25.6.42 - 3.7.42 Beli-Kolodes Bf 109G
3.7.42 - 8.7.42 Nowy Bf 109G
8.7.42 - 14.7.42 Artemowsk Bf 109G
14.7.42 - 18.7.42 Chazepetrowka Bf 109G
18.7.42 - 22.7.42 Taganrog Bf 109G
22.7.42 - 29.7.42 Nowyj Cholan Bf 109G
29.7.42 - 16.8.42 Rostov Bf 109G
16.8.42 - 18.8.42 Kertsch IV Bf 109G
18.8.42 - 1.9.42 Tusow Bf 109G
1.9.42 - 6.9.42 Jelisawetsinskaja (Krasnodar) Bf 109G
6.9.42 - 20.9.42 Gonschtakowka Bf 109G
20.9.42 - 22.9.42 Krymskaja Bf 109G
22.9.42 - 26.11.42 Maikop Bf 109G
26.11.42 - 12.1.43 Kutelnikowo*** Bf 109G
12.1.43 - 22.1.43 Taganrog Bf 109G
22.1.43 - 27.4.43 Nikolayev Bf 109G
27.4.43 - 14.8.43 Anapa Bf 109G
14.8.43 - 24.8.43 Gostagajewskaja Bf 109G
24.8.43 - 2.10.43 Anapa Bf 109G
2.10.43 - 25.10.43 Kertsch Bf 109G
25.10.43 - 6.11.43 Uman Bf 109G
6.11.43 - 12.43 Reichshof Bf 109G
12.43 - 20.2.44 Bagerowo Bf 109G
20.2.44 - 24.2.44 Sarabus Bf 109G
24.2.44 - 27.2.44 Bagerowo Bf 109G
27.2.44 - 11.4.44 Grammatikowo Bf 109G
11.4.44 - 15.4.44 Sevastopol-Chersones Bf 109G
15.4.44 - 16.4.44 Toksanie Bf 109G
16.4.44 - 6.6.44 Zilistea Bf 109G
6.6.44 - 10.6.44 Focsani Bf 109G
10.6.44 - 10.7.44 Manzar Bf 109G
10.7.44 - 21.7.44 Zamosc-Mokre Bf 109G
21.7.44 - 23.7.44 Jasionka Bf 109G
23.7.44 - 30.7.44 Debiza Bf 109G
30.7.44 - 31.8.44 Cracow Bf 109G
31.8.44 - 30.9.44 Budak Bf 109G
30.9.44 - 7.10.44 Nagy-Rabe Bf 109G
7.10.44 - 12.10.44 Tisza-Tardosch Bf 109G
12.10.44 - 31.10.44 Tiakta-Kanez Bf 109G
31.10.44 - 2.11.44 Ferihegy Bf 109G
2.11.44 - 7.11.44 Csor Bf 109G
7.11.44 - 9.12.44 Budaörs Bf 109G
9.12.44 - 22.12.44 Csor Bf 109G
22.12.44 - 1.1.45 Veszprem Bf 109G
1.1.45 - 18.1.45 Bobolnapusta Bf 109G
18.1.45 - 22.3.45 Veszprem Bf 109G
22.3.44 - 27.3.44 Vat Bf 109G
27.3.44 - 1.4.45 Götzendorf Bf 109G
1.4.45 - 4.4.45 Wien-Aspern Bf 109G
4.4.45 - 18.4.45 Fels am Wagram Bf 109G
18.4.45 - 28.4.45 Hörsching Bf 109G
28.4.45 - 1.5.45 Eferding Bf 109G
1.5.45 - 4.5.45 Hörsching Bf 109G
4.5.45 - 8.5.45 Zeltweg Bf 109G
8.5.45 - 8.5.45 Kaprun, Neubiberg Bf 109G

* Several bases were used during this period

** Stabna was used as main base during this period.

*** via Rostov, Morosowskij and Morosowskaja

III. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Wolf-Heinrich von Houwald, 1.3.40 - 24.7.40
  • Maj Alexander von Winterfeldt, 1.8.40 - 6.10.40
  • Maj Gotthard Handrick, 7.10.40 - 22.6.41
  • Maj Albert Blumensaat, 23.6.41 - 30.9.41
  • Maj Hubertus von Bonin, 1.10.41 - 5.7.43
  • Hptm Günther Rall, 6.7.43 - 18.4.44
  • Maj Wilhelm Batz, 19.4.44 - 31.1.45
  • Hptm Adolf Borchers, 1.2.45 - 8.5.45

Formed 1.3.40 in Straussberg. On 15.8.44 increased to 4 staffeln: 7./JG52 became 12./JG3, 8./JG52 became 10./JG52, and a new 11. and 12./JG52 was formed. III./JG52 now consisted of 9. - 12./JG52.

Bases
1.3.40 - 4.40 Straussberg Bf 109E
4.40 - 5.40 Mannheim-Sandhofen Bf 109E
5.40 - 6.40 France Bf 109E
6.40 - 7.40 Werneuchen Bf 109E
7.40 - 7.9.40 Zerbst Bf 109E
7.9.40 - 10.40 Neuruppin Bf 109E
10.40 - 28.5.41 Pipera/Bucharest Bf 109E/F
28.5.41 - 6.41 Molaoi Bf 109F
6.41 - 7.41 Mizil &Pipera Bf 109F
7.41 - 8.41 Biala Zerkow Bf 109F
8.41 - 10.41 ? Bf 109F
17.10.41 - 11.41 Tschaplinka Bf 109F
11.41 - 2.42 Taganrog Bf 109F
2.42 - 5.42 Charkow Bf 109F
5.42 - 7.42 Barwenkowo Bf 109F
7.42 - 7.42 Charkow Bf 109F/G
7.42 - 8.42 Galjugajewskaja Bf 109G
8.42 - 9.42 Gontschtakowa Bf 109G
9.42 - 4.1.43 Soldatskaya Bf 109G
4.1.43 - 10.1.43 Milneralnyje Wody Bf 109G
11.1.43 - 22.1.43 Armawir Bf 109G
22.1.43 - 7.2.43 Rostov Bf 109G
8.2.43 - 14.3.43 Nikolayev Bf 109G
15.3.43 - 31.3.43 Kertsch IV Bf 109G
1.4.43 - 2.7.43 Taman Bf 109G
3.7.43 - 13.7.43 Ugrim Bf 109G
14.7.43 - 19.7.43 Orel Bf 109G
20.7.43 - 2.8.43 Iwanowka Bf 109G
3.8.43 - 5.8.43 Warwarovka Bf 109G
6.8.43 - 12.8.43 Charkow-Rogan Bf 109G
12.8.43 - 13.8.43 Charkow-Süd Bf 109G
14.8.43 - 18.8.43 Peretschepino Bf 109G
19.8.43 - 23.8.43 Kuteynikowo Bf 109G
24.8.43 - 1.9.43 Makejewka Bf 109G
2.9.43 - 5.9.43 Stalino-Nord Bf 109G
6.9.43 - 7.9.43 Grischino Bf 109G
7.9.43 - 8.9.43 Boguslaw Bf 109G
8.9.43 - 23.9.43 Dnepropetrowsk Bf 109G
24.9.43 - 15.10.44 Nowo-Zaporoshye Bf 109G
16.10.43 - 18.10.43 Malaja Beresowka/Alexandria Bf 109G
19.10.43 - 31.10.43 Kirowograd Bf 109G
1.11.43 - 6.1.44 Apostolowo Bf 109G
7.1.44 - 9.1.44 Malaja Wiski Bf 109G
10.1.44 - 22.2.44 Nowo Krasnoje Bf 109G
23.2.44 - 6.3.44 Uman Bf 109G
6.3.44 - 7.3.44 Kalinowsky Bf 109G
8.3.44 - 11.3.44 Winniza-Ost Bf 109G
12.3.44 - 23.3.44 Proskurow Bf 109G
23.3.44 - 24.3.44 Kamenz-Podolsk Bf 109G
25.3.44 - 26.3.44 Kolomea Bf 109G
27.3.44 - 5.4.44 Lemberg Bf 109G
6.4.44 - 9.4.44 Roman Bf 109G
10.4.44 - 10.5.44 Sevastopol-Chersonnes Bf 109G
11.5.44 - 17.5.44 Zarnesti Bf 109G
18.5.44 - 27.6.44 Roman Bf 109G
27.6.44 - 1.7.44 Pacrafanowo Bf 109G
1.7.44 - 9.7.44 Lida Bf 109G
9.7.44 - 11.7.44 Dubno Bf 109G
11.7.44 - 13.7.44 Kwatery Bf 109G
13.7.44 - 15.7.44 Kowno Bf 109G
15.7.44 - 20.7.44 Jaroslawicze Bf 109G
20.7.44 - 26.7.44 Stryj Bf 109G
26.7.44 - 30.7.44 Lezanie Bf 109G
30.7.44 - 8.44 Radom Bf 109G
8.44 - 10.44 Warzyn Bf 109G
10.44 - 10.44 Lobellen Bf 109G
10.44 - 11.44 Jürgenfelde Bf 109G
11.44 - 1.45 Warzyn Bf 109G/K
1.45 - 3.45 Weidenguth Bf 109G/K
3.45 - 4.45 Raudnitz Bf 109G/K
4.45 - 5.45 Schweidnitz Bf 109G/K

Ergänzungsgruppe:

Gruppenkommandeure:

Formed 10.40 in Gröningen. In 3.41 increased to Ergänzungsgruppe/JG52 with 1. (Einsatz) and 2. (Schul) Staffeln. Disbanded 1.42, Gruppenstab became Stab III./JG1, 1. (Einsatz)-Staffel became 9./JG1, and 2.(Schul)-Staffel became 2./EJGr. Ost.

Bases
10.40 - 2.41 Gröningen Bf 109E
2.41 - 5.41 Döberitz Bf 109E
5.41 - 9.41 Neuhausen Bf 109E
9.41 - 1.42 Jever(?) Bf 109E

13. (slow.)/JG52:

Formed 2.42 in Bratislava. Disbanded 1944.

Bases
2.42 - 5.42 Bratislava Bf 109E
5.42 - 12.43 Crimea(?) Bf 109E/G
12.43 - Bratislava Bf 109G

15. (kroat.)/JG52:

Formed 8.41 in Agram. In 7.44 redesignated Kroatische Jagdstaffel (kroat.J.Sta.).

Bases
8.41 - 10.41 Agram Bf 109E
10.41 - 7.42 Mariupol Bf 109E
7.42 - 9.42 Armawir Bf 109G
9.42 - 10.42 Maikop Bf 109G
10.42 - 1.43 Soldatskaya Bf 109G
1.43 - 1.44 Crimea(?) Bf 109G
1.44 - 27.4.44 Karankut Bf 109G
27.4.44 - 8.44 Zilistea Bf 109G