Feldgrau helmet logo
Feldgrau.com
Research on the German Armed Forces 1918-1945
WW2-German-Iron-Cross-Oakbar

Jagdgeschwader 3


Geschwaderkommodore:

  • ObLt Max Ibel, 1.11.38 - 26.9.39
  • ObLt Karl Vieck, 26.9.39 - 20.8.40
  • ObLt Günther Lützow, 21.8.40 - 11.8.42
  • Ob Wolf-Dietrich Wilcke, 12.8.42 - 23.3.44
  • Maj Friedrich-Karl Müller, 24.3.44 - 29.5.44
  • Maj Heinz Bär, 1.6.44 - 13.2.45
  • Maj Werner Schroer, 14.2.45 - 8.5.45

Stab:

Formed 1.5.39 in Bernburg/Saale from Stab/JG231.

Bases:

1.5.39 - 26.8.39 Bernburg/Saale Bf 109E
26.8.39 - 30.9.39 Brandis Bf 109E
1.10.39 - 10.39 Münster-Handorf Bf 109E
10.39 - 3.6.40 Zerbst Bf 109E
4.6.40 - 6.40 Val Heureux* Bf 109E
1.8.40 - 8.40 Colembert Bf 109E
8.40 - 23.9.40 Wierre-au-Bois Bf 109E
23.9.40 - 16.2.41 Desvres Bf 109E
16.2.41 - 4.5.41 Mannheim-Sandhofen Bf 109E/F
5.5.41 - 8.6.41 St. Pol-Brias Bf 109F
8.6.41 - 18.6.41 Breslau-Gandau Bf 109F
18.6.41 - 30.6.41 Hostynne-Zamocs Bf 109F
30.6.41 - 9.7.41 Luzk Bf 109F
9.7.41 - 17.7.41 Polonnoje Bf 109F
17.7.41 - 28.7.41 Berditschew Bf 109F
28.7.41 - 2.9.41 Bjelaja-Zerkow Bf 109F
2.9.41 - 27.9.41 Alexandrija Bf 109F
27.9.41 - 1.10.41 Konotop Bf 109F
1.10.41 - 4.10.41 Seschtschinskaya Bf 109F
4.10.41 - 11.10.41 Schatalowka Bf 109F
11.10.41 - 24.10.41 Juchnow Bf 109F
24.10.41 - 8.11.41 Malojaroslawjez Bf 109F
9.11.41 - 19.5.42 Wiesbaden-Erbenheim** Bf 109F/G
19.5.42 - 19.5.42 Roganj-Ost Bf 109F/G
19.5.42 - 28.5.42 Tschugujew Bf 109F/G
28.5.42 - 26.6.42 Roganj-Ost Bf 109F/G
26.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109F/G
4.7.42 - 12.7.42 Gortschetnoje Bf 109G
12.7.42 - 16.7.42 Olchowatka Bf 109G
16.7.42 - 22.7.42 Millerowo-Nord Bf 109G
22.7.42 - 28.7.42 Nowy-Cholan Bf 109G
28.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109G
10.8.42 - 13.9.42 Tusow Bf 109G
13.9.42 - 20.11.42 Pitomnik Bf 109G
20.11.42 - 23.12.42 Morosowskaja-West Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Sd Bf 109G
3.1.43 - 28.2.43 Tazinskaya Bf 109G
1.3.43 - 5.43 Anapa Bf 109G
13.5.43 - 6.9.43 Mönchen-Gladbach none
6.9.43 - 8.11.43 Rheinberg Bf 109G
8.11.43 - 27.2.44 Neubiberg Bf 109G
29.2.44 - 6.6.44 Salzwedel Bf 109G
7.6.44 - 5.7.44 Evreux Bf 109G
6.7.44 - 11.7.44 St. André Bf 109G
12.7.44 - 8.44 Dreux Bf 109G
8.44 - 10.44 Reinsehlen Bf 109G
10.44 - 11.44 Erfurt-Bindersleben Bf 109G
11.44 - 1.45 Störmede Bf 109G
22.1.45 - 15.2.45 Stettin-Altdamm Bf 109G/K
15.2.45 - 4.45 Pasewalk/Franzfelde Bf 109G/K
4.45 - 5.45 Finow Bf 109G/K
5.45 - 8.5.45 Leck Bf 109G/K

* probably followed II./JG3 during 7.40. See II./JG3 bases.

** Part of the Stab flew from Bari, Sciacca and San Pietro during 1.42 to 3.42.

I. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Maj Otto Heinrich von Houwald, 1.5.39 - 31.10.39
  • Hptm Günther Lützow, 3.11.39 - 21.8.40
  • Olt Lothar Keller (acting), 24.8.40 - 27.8.40
  • Hptm Hans von Hahn, 27.8.40 - 15.1.42
  • Hptm Georg Michalek, 1.3.42 - 31.8.42
  • Maj Klaus Quaet-Faslem, 31.8.42 - 30.1.44
  • Hptm Joachim von Wehren, 1.2.44 - 7.2.44
  • Hptm Josef Haiböck, 8.2.44 - 25.2.44
  • Maj Dr. Langer (acting), 25.2.44 - 11.4.44
  • Hptm Helmut Mertens, 14.4.44 - 30.6.44
  • Hptm Ernst Laube, 1.7.44 - 30.10.44
  • Hptm Horst Haase, 30.10.44 - 26.11.44
  • Hptm Albert Wirges, 27.11.44 - 2.12.44
  • Olt Alfred Siedl, 12.44 - 31.3.45

Formed 1.5.39 in Zerbst from II./JG231. On 15.1.42 redesignated II./JG1.

Reformed 1.42 in Wiesbaden-Erbenheim. In 10.44 I./JG3 was increased to 4 staffeln, when a new 4./JG3 was formed, and the Gruppe now consisted of 1. - 4./JG3. 4./JG3 was disbanded 19.2.45 and I./JG3 was disbanded 31.3.45.

Bases:

1.5.39 - 26.8.39 Zerbst Bf 109E
26.8.39 - 3.9.39 Brandis Bf 109E
3.9.39 - 22.9.39 Schafstädt Bf 109E
23.9.39 - 3.11.39 Merseburg* Bf 109E
3.11.39 - 13.1.40 Zerbst Bf 109E
13.1.40 - 5.2.40 Peppenkoven Bf 109E
5.2.40 - 11.5.40 Bonn-Hangelar** Bf 109E
11.5.40 - 17.5.40 Rauhe Knipp Bf 109E
17.5.40 - 21.5.40 Philippeville Bf 109E
21.5.40 - 24.5.40 Cambrai Bf 109E
24.5.40 - 4.6.40 Montecouvez Bf 109E
4.6.40 - 11.6.40 Berneuil Bf 109E
11.6.40 - 13.6.40 Brombos Bf 109E
13.6.40 - 16.6.40 Etrepagny Bf 109E
16.6.40 - 20.6.40 Merville Bf 109E
20.6.40 - 23.6.40 Le Mans Bf 109E
23.6.40 - 31.7.40 Grandvilliers Bf 109E
1.8.40 - 20.9.40 Colembert Bf 109E
20.9.40 - 16.2.41 St. Omer-Wizernes Bf 109E
16.2.41 - 5.5.41 Mannheim-Sandhofen Bf 109E
5.5.41 - 9.6.41 St. Pol-Brias Bf 109E
9.6.41 - 18.6.41 Breslau-Gandau Bf 109E/F
18.6.41 - 30.6.41 Zamocs-Dub Bf 109F
30.6.41 - 9.7.41 Luzk Bf 109F
9.7.41 - 20.7.41 Polonnoje Bf 109F
20.7.41 - 28.7.41 Berditschew Bf 109F
28.7.41 - 2.9.41 Bjelaja-Zerkow Bf 109F
2.9.41 - 14.9.41 Alexandrija Bf 109F
14.9.41 - 10.12.42 Magdeburg-Ost Bf 109F
10.12.41 - 15.1.42 Katwijk*** Bf 109F
1.42 - 26.4.42 Wiesbaden-Erbenheim Bf 109F
26.4.42 - 6.5.42 Charkow Bf 109F
6.5.42 - 14.5.42 Zürichtal Bf 109F
14.5.42 - 27.5.42 Tschugujew Bf 109F
27.5.42 - 22.6.42 Jaruga Bf 109F
23.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109F
4.7.42 - 15.7.42 Gortschetnoje Bf 109F
15.7.42 - 18.7.42 Millerowo Bf 109F/G
18.7.42 - 27.7.42 Morosowskaja Bf 109F/G
27.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109F/G
10.8.42 - 7.9.42 Tusow Bf 109G
24.9.42 - 28.11.42 Pitomnik**** Bf 109G
28.11.42 - 23.12.42 Morosowskaja-West Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Süd Bf 109G
3.1.43 - 6.1.43 Tazinskaja Bf 109G
6.1.43 - 20.1.43 Schachty Bf 109G
2.43 - 4.43 Döberitz Bf 109G
4.43 - 31.8.43 Mönchen-Gladbach***** Bf 109G
31.8.43 - 21.10.43 Bönninghardt Bf 109G
21.10.43 - 9.1.44 Vendeville***** Bf 109G
9.1.44 - 28.2.44 Mönchen-Gladbach***** Bf 109G
28.2.44 - 6.6.44 Burg (near Magdeburg) Bf 109G
6.6.44 - 11.6.44 Lippspringe Bf 109G
11.6.44 - 12.6.44 Metz Bf 109G
12.6.44 - 15.6.44 Champfleury Bf 109G
15.6.44 - 27.6.44 Friéres Bf 109G
27.6.44 - 8.7.44 Wunstorf Bf 109G
8.7.44 - 31.7.44 Gütersloh Bf 109G
1.8.44 - 13.8.44 Burg (near Magdeburg) Bf 109G
13.8.44 - 18.9.44 Borkheide Bf 109G
18.9.44 - 27.9.44 Dortmund Bf 109G
27.9.44 - 4.10.44 Borkheide Bf 109G
4.10.44 - 18.11.44 Erfurt-Bindersleben Bf 109G
18.11.44 - 24.11.44 Werl Bf 109G
24.11.44 - 22.1.45 Paderborn Bf 109G
22.1.45 - 10.2.45 Stettin-Altdamm Bf 109G/K
10.2.45 - 3.3.45 Pinnow Bf 109G/K
3.3.45 - 31.3.45 Neubrandenburg Bf 109G/K

* 2./JG3 at Zerbst 18.10.39 - 13.1.40

** 1./JG3 at Giessen 10.2.40 - 24.2.40, and at Peppenkoven 9.5.40 - 11.5.40; 2./JG3 at Giessen 11.3.40 - 26.3.40, Frankfurt-Rebstock 4.4.40 - 9.4.40, Frankfurt-Rhein/Main 9.4.40 - 24.4.40, and at Vogelsang 9.5.40 - 11.5.40; 3./JG3 at Giessen 24.2.40 - 11.3.40, Wiesbaden-Erbenheim 4.4.40 - 6.5.40, and at Dünstekoven 6.5.40 - 11.5.40.

*** 2./JG3 at Vlissingen 10.12.41 - 15.1.42.

**** part of I./JG3 served as Platzschutzstaffel at Pitomnik (Stalingrad pocket), 19.11.42 - 17.1.43

***** detachments at Woensdrecht 6.43 - 28.7.43, Denain 19.12.43 - 9.1.44 and Volkel 13.2.44 - 28.2.44.

II. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Erich von Selle, 1.2.40 - 30.9.40
  • Hptm Erich Woitke (acting), 1.10.40 - 23.11.40
  • Hptm Lothar Keller, 24.11.40 - 26.6.41
  • Hptm Gordon Gollob, 27.6.41 - 20.11.41
  • Hptm Karl-Heinz Krahl, 21.11.41 - 14.4.42
  • Maj Kurt Brändle, 15.4.42 - 3.11.43
  • Hptm Heinrich Sannemann (acting), 3.11.43 - 11.43
  • Hptm Wilhelm Lemke, 11.43 - 4.12.43
  • Hptm Heinrich Sannemann (acting), 4.12.43 - 1.44
  • Hptm Detlev Rohwer, 2.44 - 30.3.44
  • Hptm Heinrich Sannemann (acting), 30.3.44 - 22.4.44
  • Hptm Hermann Freiherr Kap-herr, 22.4.44 - 24.4.44
  • Lt Leopold Münster (acting), 24.4.44 - 1.5.44
  • Hptm Gustav Frielinghaus, 1.5.44 - 25.6.44
  • Hptm Hans-Ekkehard Bob, 25.6.44 - 7.44
  • Hptm Herbert Kutscha, 7.44 - 25.11.44
  • Hptm Gerhard Baeker, 25.11.44 - 8.5.45

Formed 1.2.40 in Zerbst. On 15.8.44 increased to 4 staffeln (5. - 8./JG3), with a new 7./JG3 formed from the old 4./JG3, and a new 8./JG3 formed from 4./JG52. On 25.11.44 II./JG3 was redesignated I./JG7 (4./JG3 became 2./JG7, 5./JG3 became 1./JG7, 6./JG3 was disbanded, and 8./JG3 became 3./JG7).

Reformed 25.11.44 in Alperstedt from II./JG7 with 5. - 8. staffeln.

Bases:

1.2.40 - 19.5.40 Zerbst Bf 109E
19.5.40 - 23.5.40 Philippeville Bf 109E
23.5.40 - 24.5.40 Cambrai Bf 109E
24.5.40 - 4.6.40 Montecouvez-Süd Bf 109E
4.6.40 - 13.6.40 Valheureux Bf 109E
13.6.40 - 17.6.40 Doudeville Bf 109E
17.6.40 - 18.6.40 Escorpain Bf 109E
18.6.40 - 23.6.40 Le Mans Bf 109E
23.6.40 - 7.8.40 Brombos Bf 109E
7.8.40 - 23.9.40 Wierre-au-Bois Bf 109E
23.9.40 - 19.2.41 Arques Bf 109E
20.2.41 - 4.5.41 Darmstadt-Griesheim Bf 109E
4.5.41 - 8.6.41 Monchy-Breton Bf 109E
9.6.41 - 18.6.41 Breslau-Gandau Bf 109E/F
18.6.41 - 26.6.41 Hostynne Bf 109F
26.6.41 - 5.7.41 Wlodzimierz Bf 109F
5.7.41 - 10.7.41 Dubno Bf 109F
10.7.41 - 20.7.41 Miropol Bf 109F
20.7.41 - 23.7.41 Berditschew Bf 109F
23.7.40 - 7.8.41 Bjelaja Zerkow Bf 109F
7.8.41 - 17.8.41 Signajewka Bf 109F
17.8.41 - 20.8.41 Kirowograd-Nord Bf 109F
20.8.41 - 1.9.41 Stschastliwaja Bf 109F
1.9.41 - 15.9.41 Mironowka Bf 109F
15.9.41 - 1.10.41 Krementschug Bf 109F
1.10.41 - 13.10.41 Sechtschinskaja Bf 109F
16.10.41 - 11.41 Tschaplinka Bf 109F
11.41 - 9.1.42 Wiesbaden-Erbenheim Bf 109F
10.1.42 - 24.1.42 Bari Bf 109F
19.1.42 - 22.2.42 Sciacca Bf 109F
22.2.42 - 26.4.42 San Pietro* Bf 109F
27.4.42 - 18.5.42 Pilsen Bf 109F
19.5.42 - 24.6.42 Tschugujew Bf 109F
24.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109F
4.7.42 - 10.7.42 Gortschetnoje Bf 109F
10.7.42 - 15.7.42 Marijewka Bf 109F
15.7.42 - 21.7.42 Millerowo Bf 109F
21.7.42 - 27.7.42 Nowy Cholan Bf 109F
27.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109F
11.8.42 - 23.8.42 Tusow Bf 109F
24.8.42 - 12.9.42 Königsberg-Neuhausen Bf 109F/G
12.9.42 - 27.9.42 Dedjurewo Bf 109G
27.9.42 - 11.42 Solzy Bf 109G
11.42 - 9.12.42 Smolensk Bf 109G
12.12.42 - 23.12.42 Morosowskaja** Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Süd Bf 109G
3.1.43 - 5.1.43 Tazinskaja Bf 109G
5.1.43 - 1.43 Schachty Bf 109G
1.43 - 6.2.43 Rowenkie Bf 109G
6.2.43 - 5.4.43 Makejewka Bf 109G
5.4.43 - 4.43 Kertsch Bf 109G
4.43 - 1.5.43 Anapa Bf 109G
2.5.43 - 7.5.43 Charkow-Roganj Bf 109G
7.5.43 - 16.5.43 Anapa Bf 109G
16.5.43 - 4.7.43 Warwarowka Bf 109G
4.7.43 - 11.8.43 Charkow-Roganj Bf 109G
12.8.43 - 12.9.43 Uetersen Bf 109G
12.9.43 - 13.12.43 Amsterdam-Schiphol Bf 109G
14.12.43 - 25.12.43 Volkel Bf 109G
25.12.43 - 26.2.44 Rotenburg Bf 109G
26.2.44 - 1.3.44 Ludwigslust Bf 109G
1.3.44 - 7.6.44 Gardelegen*** Bf 109G
7.6.44 - 17.6.44 Evreux Bf 109G
17.6.44 - 25.6.44 Evreuz-Fauville Bf 109G
25.6.44 - 29.6.44 Guyancourt Bf 109G
30.6.44 - 10.8.44 Nogent-le-Roi Bf 109G
10.8.42 - 22.8.44 Athis Bf 109G
8.44 - 10.10.44 Ziegenhain Bf 109G
10.10.44 - 20.2.45 Alperstedt Bf 109G/K
20.2.45 - 30.4.45 Garz Bf 109G/K
30.4.45 - 3.5.45 Püttnitz Bf 109G/K
3.5.45 - 8.5.45 Leck Bf 109G/K

* 6./JG3 at Martuba, 7.4.42 - 26.4.42

** part of II./JG3 was based at Pitomnik (Platzschutzstaffel), 12.12.42 - 17.1.43.

*** detachment at Sachau, 27.4.44 - 7.6.44

III. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Walter Kienitz, 1.3.40 - 31.8.40
  • Hptm Wilhelm Balthasar, 1.9.40 - 10.11.40
  • Hptm Walter Oesau, 11.11.40 - 28.7.41
  • Hptm Werner Andres, 1.8.41 - 12.5.42
  • Olt Herbert Kijewski (acting), 1.9.41 - 23.11.41
  • Maj Karl-Heinz Greisert, 18.5.42 - 22.7.42
  • Maj Wolfgang Ewald, 23.7.42 - 14.7.43
  • Maj Walther Dahl, 20.7.43 - 20.5.44
  • Maj Karl-Heinz Langer, 21.5.44 - 8.5.45

Formed 1.3.40 in Jena. 7./JG3 was temporary disbanded between 8.42 and 2.43. On 15.8.44 increased to 4 staffeln (9. - 12./JG3), with the old 7./JG3 becoming 10./JG3, 8./JG3 becoming 11./JG3, and a new 12./JG3 formed from 7./JG52. 12./JG2 was disbanded on 15.3.45, and the Gruppe now consisted of 3 staffeln (9. - 11./JG3).

Bases:

1.3.40 - 28.3.40 Jena Bf 109E
28.3.40 - 10.4.40 Detmold Bf 109E
10.4.40 - 12.5.40 Hopsten Bf 109E
12.5.40 - 13.5.40 Wesel Bf 109E
13.5.40 - 18.5.40 Mönchen-Gladbach Bf 109E
18.5.40 - 22.5.40 St. Trond Bf 109E
22.5.40 - 25.5.40 Gosselies Bf 109E
25.5.40 - 2.6.40 Maubeuge Bf 109E
2.6.40 - 13.6.40 Val Heureux-Ost Bf 109E
13.6.40 - 17.6.40 Saussay-la-Champagne Bf 109E
17.6.40 - 20.6.40 Brezolles Bf 109E
20.6.40 - 24.6.40 Le Mans Bf 109E
24.6.40 - 12.7.40 Poix and Utrecht Bf 109E
12.7.40 - 20.7.40 Guines Bf 109E
21.7.40 - 8.8.40 Dortmund and Bönninghardt Bf 109E
8.8.40 - 16.2.41 Desvres Bf 109E
16.2.41 - 5.5.41 Gütersloh Bf 109E/F
5.5.41 - 10.6.41 Lillers (Auchy-au-Bois) Bf 109F
11.6.41 - 26.6.41 Moderowka Bf 109F
26.6.41 - 30.6.41 Hostynne Bf 109F
30.6.41 - 2.7.41 Luzk Bf 109F
2.7.41 - 6.7.41 Hostynne Bf 109F
6.7.41 - 21.7.41 Polonnoje Bf 109F
22.7.41 - 2.9.41 Bjelaja Zerkow Bf 109F
2.9.41 - 19.9.41 Alexandrija Bf 109F
17.9.41 - 28.9.41 Pirogi Bf 109F
28.9.41 - 2.10.41 Konotop Bf 109F
2.10.41 - 4.10.41 Gluchow Bf 109F
4.10.41 - 8.10.41 Sjewsk Bf 109F
8.10.41 - 6.11.41 Orel Bf 109F
7.11.41 - 13.1.42 Mannheim-Sandhofen Bf 109F
14.1.43 - 26.1.42 Bari (Italy) Bf 109F
27.1.42 - 10.2.42 Jesau Bf 109F
10.2.42 - 13.4.42 Szolzy Bf 109F
14.4.42 - 20.5.42 Wiesbaden-Erbenheim Bf 109F/G
20.5.42 - 31.5.42 Tschugujew Bf 109F/G
31.5.42 - 24.6.42 Oktoberfeld (Crimea) Bf 109F/G
24.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109G
4.7.42 - 10.7.42 Gortschetnoje Bf 109G
10.7.42 - 15.7.42 Marijewka Bf 109G
15.7.42 - 20.7.42 Millerowo Bf 109G
20.7.42 - 27.7.42 Nowy Cholan Bf 109G
27.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109G
10.8.42 - 10.9.42 Tusow Bf 109G
10.9.42 - 22.11.42 Pitomnik Bf 109G
22.11.42 - 28.11.42 Obliwskaja Bf 109G
28.11.42 - 23.12.42 Morosowskaja-West Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Süd Bf 109G
3.1.43 - 8.1.43 Tazinskaja Bf 109G
8.1.43 - 25.1.43 Schachty Bf 109G
25.1.43 - 5.2.43 Gorlowka Bf 109G
8.2.43 - 20.2.43 Makejewka Bf 109G
20.2.43 - 27.2.43 Saporoshje Süd Bf 109G
27.2.43 - 5.4.43 Pawlograd Bf 109G
5.4.43 - 26.4.43 Kertsch IV Bf 109G
26.4.43 - 19.5.43 Kramatorskaja Bf 109G
20.5.43 - 7.43 Feldflugplatz "Uhu" Bf 109G
7.43 - 15.7.43 Bessonowka Bf 109G
15.7.43 - 28.7.43 Feldflugplatz "Uhu" Bf 109G
28.7.43 - 1.8.43 Makejewka Bf 109G
3.8.43 - 23.8.43 Münster-Handorf Bf 109G
23.8.43 - 25.8.43 Neuburg/Donau Bf 109G
25.8.43 - 18.2.44 Bad Wörishofen Bf 109G
18.2.44 - 12.4.44 Leipheim Bf 109G
12.4.44 - 20.5.44 Bad Wörishofen Bf 109G
20.5.44 - 6.6.44 Ansbach Bf 109G
7.6.44 - 9.6.44 St. André de l'Eure Bf 109G
9.6.44 - 12.6.44 Marcilly Bf 109G
12.6.44 - 8.7.44 Francheville* Bf 109G
9.7.44 - 10.8.44 Feldflugplatz C** Bf 109G
10.8.44 - 27.8.44 Chalons s./M. Bf 109G
27.8.44 - 31.8.44 Senon (near Verdun) Bf 109G
1.9.44 - 11.9.44 Limburg Bf 109G
11.9.44 - 22.9.44 Wittenweier Bf 109G
9.44 - 24.11.44 Esperstedt Bf 109G
24.11.44 - 15.12.44 Schachten Bf 109G
16.12.44 - 22.1.45 Bad Lippspringe Bf 109G
23.1.45 - 27.1.45 Märkisch Friedland Bf 109G/K
27.1.45 - 29.1.45 Gabbert Bf 109G/K
29.1.45 - 15.2.45 Stettin-Altdamm Bf 109G/K
15.2.45 - 16.4.45 Pasewalk/Franzfelde Bf 109G/K
16.4.45 - 21.4.45 Finkow Bf 109G/K
21.4.45 - 26.4.45 Pasewalk/Franzfelde Bf 109G/K
26.4.45 - 28.4.45 Demmin Bf 109G/K
28.4.45 - 30.4.45 Pütnitz Bf 109G/K
30.4.45 - 8.5.45 Leck Bf 109G/K

* 7. and 9./JG3 at Le Coudray (29.6.44 - 8.7.44)

** south-east of Chartres

IV. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Maj Franz Beyer, 1.6.43 - 11.2.44
  • Hptm Heinz Lang (acting), 11.2.44 - 26.2.44
  • Maj Friedrich-Karl Müller, 26.2.44 - 11.4.44
  • Hptm Heinz Lang (acting), 11.4.44 - 18.4.44
  • Maj Wilhelm Moritz, 18.4.44 - 5.12.44
  • Hptm Hubert-York Weydenhammer, 5.12.44 - 25.12.44
  • Maj Erwin Bacsila, 5.1.45 - 17.2.45
  • Olt Oskar Romm, 17.2.45 - 25.4.45
  • Hptm Gerhard Koall, 25.4.45 - 27.4.45
  • Hptm Günther Schack, 1.5.45 - 8.5.45

Formed 1.6.43 in Neubiberg. On 15.4.44 became IV. (Sturm)/JG3. 11./JG3 was disbanded 8.5.44, and a new 11./JG3 was formed from Sturmstaffel 1. On 10.8.44 increased to 4 staffeln (13. - 16./JG3), with the old 10./JG3 becoming 13./JG3, 11./JG3 becoming 14./JG3, 12./JG3 becoming 15./JG3, and a new 16./JG3 formed from 2./JG51. 16./JG3 was disbanded on 10.3.45.

Bases:

1.6.43 - 30.6.43 Neubiberg Bf 109G
30.6.43 - 26.7.43 Leverano Bf 109G
26.7.43 - 20.9.43 San Severo Bf 109G
20.9.43 - 28.9.43 Vicenza Bf 109G
9.43 - 24.12.43 Neubiberg Bf 109G
24.12.43 - 26.1.44 Grimberghen Bf 109G
26.1.44 - 26.2.44 Venlo Bf 109G
26.2.44 - 7.6.44 Salzwedel Bf 109G, Fw 190A
8.6.44 - 13.6.44 Dreux Fw 190A
15.6.44 - 21.6.44 Eisenstadt Fw 190A
21.6.44 - 6.7.44 Ansbach Fw 190A
6.7.44 - 13.7.44 Illesheim Fw 190A
13.7.44 - 20.7.44 Memmingen Fw 190A
20.7.44 - 30.7.44 Neu-Ulm/Schwaighofen Fw 190A
30.7.44 - 30.8.44 Schongau Fw 190A
30.8.44 - 19.11.44 Schafstädt Fw 190A
19.11.44 - 16.12.44 Störmede Fw 190A
16.12.44 - 25.1.45 Gütersloh Fw 190A
25.1.45 - 6.2.45 Stargard Fw 190A
6.2.45 - 25.4.45 Prenzlau Fw 190A
25.4.45 - 26.4.45 Tutow Fw 190A
26.4.45 - 28.4.45 Greifswald Fw 190A
28.4.45 - 30.4.45 Richtenberg Fw 190A
30.4.45 - 1.5.45 Rerik Fw 190A
2.5.45 - 8.5.45 Westerland/Sylt Fw 190A

Ergänzungsgruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Maj Alfred Müller, 4.41 - 1.42

Erg.Staffel/JG3 was formed 10.40 in St. Omer-Wizernes. In 4.41 became Erg.Gruppe with 2 staffeln, 1. (Einsatz) from 10./JG3*, and 2. (Schul.) from Erg.Sta./JG3.

Disbanded 1.42, with 1./Erg.-Jagdgruppe 3 becoming 7./JG5.

Bases:

10.40 - 1.41 St. Omer-Wizernes Bf 109E
1.41 - 4.41 St. Jean d'Angély/Fontenay Bf 109E
4.41 - 6.41 Cracow Bf 109E
6.41 - 29.8.41 Amsterdam-Schiphol** Bf 109E
29.8.41 - 1.42 Esbjerg (Denmark)*** Bf 109E/F

* 10./JG3 was formed 2.41 in Brombos, and moved to Cracow 4.41.

** 1./EJG3 at Bergen-aan-Zee, 6.41 - 8.9.41

*** parts of 1./EJG3 at Rom (Denmark), 9.41 - 29.12.41