Feldgrau helmet logo
Feldgrau.com
German Armed Forces Research 1918-1945
WW2-German-Iron-Cross-Oakbar

Jagdgeschwader 27


Geschwaderkommodore:

  • ObLt Max Ibel, 1.10.39 - 14.10.40
  • Maj Bernhard Woldenga, 15.10.40 - 2.11.40
  • Maj Wolfgang Schellmann, 3.11.40 - 22.6.41
  • Maj Bernhard Woldenga, 23.6.41 - 7.6.42
  • ObLt Eduard Neumann, 8.6.42 - 22.4.43
  • ObLt Gustav Rödel, 22.4.43 - 29.12.44
  • Maj Ludwig Franzisket, 30.12.44 - 7.5.45

Stab:

Formed 1.10.39 in Münster-Handorf.

I. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Helmut Riegel, 1.10.39 - 20.7.40
  • Maj Eduard Neumann, 21.7.40 - 7.6.42
  • Hptm Gerhard Homuth, 8.6.42 - 11.42
  • Hptm Heinrich Setz, 12.11.42 - 13.3.43
  • Hptm Hans-Joachim Heinecke, 17.3.43 - 7.4.43
  • Hptm Erich Hohagen, 7.4.43 - 15.7.43
  • Hptm Hans Remmer (acting), 1.6.43 - 7.43
  • Hptm Ludwig Franzisket, 15.7.43 - 12.5.44
  • Hptm Ernst Börngen, 13.5.44 - 19.5.44
  • Maj Karl-Wolfgang Redlich, 20.5.44 - 29.5.44
  • Hptm Walter Blume, 30.5.44 - 11.6.44
  • Hptm Rudolf Sinner, 12.6.44 - 1.8.44
  • Hptm Diethelm von Eichel-Streiber, 8.44 - 30.11.44
  • Hptm Johannes Neumayer, 1.12.44 - 11.12.44
  • Hptm Eberhard Schade, 12.12.44 - 1.3.45
  • Lt Beckmann (acting), 3.45
  • Lt Winkler (acting), 3.45
  • Lt Buchholz (acting), 3.45 - 4.45
  • Hptm Emil Clade, 3.4.45 - 8.5.45

Formed 1.10.39

II. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Erich von Selle, 1.1.40 - 1.2.40
  • Hptm Walter Andres, 1.2.40 - 30.9.40
  • Hptm Ernst Düllberg (acting), 8.8.40 - 4.9.40
  • Hptm Wolfgang Lippert, 4.9.40 - 23.11.41
  • Olt Gustav Rödel (acting), 11.41 - 25.12.41
  • Hptm Erich Gerlitz, 25.12.41 - 20.5.42
  • Hptm Gustav Rödel, 20.5.42 - 20.4.43
  • Hptm Friedrich Geisshardt (acting), 11.42
  • Hptm Werner Schröer, 20.4.43 - 13.3.44
  • Hptm Fritz Keller, 14.3.44 - 7.5.45
  • Maj Walter Spies (acting), 11.44 - 12.12.44
  • Hptm Herbert Kutscha (acting), 12.44 - 25.12.44
  • Hptm Gerhard Hoyer (acting), 12.44 - 21.1.45

Formed 1.1.40

III. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Joachim Schlichting, 9.7.40 - 6.9.40
  • Hptm Max Dobislav, 7.9.40 - 30.9.41
  • Hptm Erhard Braune, 1.10.41 - 11.10.42
  • Hptm Ernst Düllberg, 11.10.42 - 30.9.44
  • Olt Franz Stigler (acting), 1.10.44 - 7.10.44
  • Hptm Dr. Peter Werfft, 10.44 - 7.5.45
  • Olt Emil Clade (acting), 2.45 - 3.4.45

Formed 9.7.40 in Carquebut from I./JG1. III./JG27 consisted of 7. - 9./JG27. In 6.43 8./JG27 was used to form IV./JG27 (becoming 12./JG27), and a new 8./JG27 was formed. 10./JG27 was added 3.44 from parts of 7./JG27. Between 20.5.44 and 15.6.44, 7./JG27 was known as 7. (Ersatz)/JG27. On 1.5.44 10./JG27 became 13./JG27, but still belonged to III./JG27. JG27 was reorganised on 15.8.44 (all Gruppen now had 4 staffeln), III./JG27 with 9. - 12./JG27 (the old 9./JG27, new 10./JG27 from 13./JG27, new 11./JG27 from the old 8./JG27, and the new 12./JG27 from the old 7./JG27).

Bases
9.7.40 - 28.8.40 Carquebut Bf 109E
28.8.40 - 10.11.40 Guines Bf 109E
10.11.40 - 11.40 Diepholz Bf 109E
11.40 - 2.41 Vechta Bf 109E
2.2.41 - 2.41 Baneasa Bf 109E
2.41 - 3.41 Giulesti Bf 109E
3.41 - 10.3.41 Vrba Bf 109E
10.3.41 - 10.4.41 Belica Bf 109E
10.4.41 - 16.4.41 Bitolj Bf 109E
16.4.41 - 21.4.41 Kozani Bf 109E
21.4.41 - 26.4.41 Larissa-Eleftherion Bf 109E
26.4.41 - 2.5.41 Eleusis Bf 109E
5.5.41 - 20.5.41 Gela Bf 109E
20.5.41 - 12.6.41 Suwalki Bf 109E
12.6.41 - 25.6.41 Sobolewo Bf 109E
25.6.41 - 1.7.41 Wilna Bf 109E
1.7.41 - 3.7.41 Michaliezky Bf 109E
3.7.41 - 6.7.41 Sloboda Bf 109E
6.7.41 - 13.7.41 Lepel Bf 109E
13.7.41 - 16.7.41 Kamary Bf 109E
16.7.41 - 30.7.41 Demidowo Bf 109E
30.7.41 - 31.7.41 Andrejewa Bf 109E
31.7.41 - 24.8.41 Solzy Bf 109E
24.8.41 - 6.9.41 Spaskaja-Polist Bf 109E
6.9.41 - 2.10.41 Ljuban Bf 109E
2.10.41 - 9.10.41 Stabna Bf 109E
9.10.41 - 10.41 Dugino Bf 109E
10.41 - 16.10.41 Stabna Bf 109E
17.10.41 - 6.12.41 Döberitz Bf 109E/F
6.12.41 - 12.12.41 Tmimi Bf 109F
12.12.41 - 17.12.41 Martuba Bf 109F
17.12.41 - 26.12.41 Magrum Bf 109F
26.12.41 - 31.12.41 Agedabia Bf 109F
31.12.41 - 1.42 Arco Philaenorum Bf 109F
1.42 - 1.2.42 Agedabia Bf 109F
1.2.42 - 7.2.42 Benina Bf 109F
7.2.42 - 17.6.42 Martuba* Bf 109F
17.6.42 - 22.6.42 Ain-el-Gazala* Bf 109F
22.6.42 - 24.6.42 Gambut* Bf 109F
24.6.42 - 27.6.42 Sidi Barrani* Bf 109F
27.6.42 - 30.6.42 Bir-el-Astas* Bf 109F
30.6.42 - 2.7.42 Fuka* Bf 109F
2.7.42 - 9.7.42 Mumin Busak* Bf 109F
9.7.42 - 21.7.42 Quotaifiya* Bf 109F
21.7.42 - 3.9.42 Haggag-el-Quasaba* Bf 109F
3.9.42 - 10.42 Turbiya* Bf 109F
2.11.42 - 4.11.42 Tobruk* Bf 109F
4.11.42 - 12.11.42 Benghasi Bf 109F
11.42 - 3.43 Kastelli (Crete)** Bf 109F/G
3.43 - 3.43 Bari** Bf 109F/G
3.43 - 31.3.43 Trapani** Bf 109F/G
31.3.43 - 5.43 San Pietro** Bf 109F/G
5.43 - 6.43 Lecce Bf 109F/G
6.43 - 14.7.43 Tanagra Bf 109G
14.7.43 - 7.43 Brindisi Bf 109G
7.43 - 23.9.43 Wien-Götzendorf Bf 109G
23.9.43 - 10.11.43 Argos*** Bf 109G
10.11.43 - 11.43 Kalamaki Bf 109G
11.43 - 3.12.43 Tanagra Bf 109G
3.12.43 - 3.44 Kalamaki**** Bf 109G
3.44 - 2.4.44 Wien-Seyring Bf 109G
2.4.44 - 11.4.44 Wolkersdorf Bf 109G
11.4.44 - 25.4.44 Börgönd Bf 109G
25.4.44 - 4.44 Semlin Bf 109G
4.44 - 5.44 Franzfeld Bf 109G
5.44 - 6.6.44 Götzendorf Bf 109G
6.6.44 - 15.8.44 Connentre Bf 109G
15.8.44 - 25.8.44 Ermenonville Bf 109G
25.8.44 - 28.8.44 Lappion-Boncourt Bf 109G
28.8.44 - 4.9.44 St. Trond-Orsmaal Bf 109G
4.9.44 - 5.9.44 Eschborn Bf 109G
5.9.44 - 16.10.44 Köln-Wahn Bf 109G
16.10.44 - 12.44 Grossenhain Bf 109G/K
12.44 - 18.3.45 Hesepe Bf 109G/K
18.3.45 - 29.3.45 Gütersloh Bf 109K
29.3.45 - 8.4.45 Goslar Bf 109K
8.4.45 - 11.4.45 Halberstadt Bf 109K
11.4.45 - 4.45 Grossenhain Bf 109K
4.45 - 20.4.45 Prague-Gbell Bf 109K
20.4.45 - 2.5.45 Bad Aibling Bf 109K
2.5.45 - 5.45 Salzburg Bf 109K
5.45 - 8.5.45 Saalbach Bf 109K

* a detachment served at Kastelli, 23.3.42 - 11.42

** 8./JG27 was based at Gadurra (Rhodos), 18.1.43 - 25.2.43, and at Kastelli 2.43 - 5.43.

*** detachments served at Paramythia (9.43), Gadurra (10.43) and Malemes (10.43).

**** detachments served at Devoli, Araxos and Malemes (all 12.43).

IV. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

  • Hptm Rudolf Sinner, 6.43 - 13.9.43
  • Olt Dietrich Boesler (acting), 9.43 - 10.10.43
  • Olt Alfred Burk (acting), 10.43 - 18.10.43
  • Hptm Joachim Kirschner, 19.10.43 - 17.12.43
  • Hptm Otto Meyer, 12.43 - 12.7.44
  • Hptm Hanns-Heinz Dudeck, 7.44 - 1.1.45
  • Hptm Ernst-Wilhelm Reinert, 2.1.45 - 23.3.45

Formed 5.43 in Kalamaki with 10. - 12. staffeln (12./JG27 formed from 8./JG27). 15./JG27 was formed 12.6.44 and joined the Gruppe. IV./JG27 was reorganised 15.8.44 (now with 13. - 16./JG27): 13./JG27 from 10./JG27, 14./JG27 from 12./JG27, 15./JG27 from 11./JG27 and 16./JG27 from the old 15./JG27. IV./JG27 was disbanded on 31.3.45.

Bases
5.43 - 17.7.43 Kalamaki* Bf 109F/G
17.7.43 - 8.9.43 Tanagra** Bf 109F/G
8.9.43 - 18.9.43 Kalamaki Bf 109F/G
18.9.43 - 18.9.43 Tanagra Bf 109F/G
18.9.43 - 28.10.43 Kalamaki*** Bf 109F/G
28.10.43 - 22.11.43 Podgorica Bf 109F/G
22.11.43 - 12.43 Mostar Bf 109G
6.12.43 - 3.2.44 Skoplje**** Bf 109G
4.2.44 - 23.3.44 Nisch Bf 109G
23.3.44 - 4.4.44 Graz-Thalerhof Bf 109G
4.4.44 - 10.4.44 Steinamanger Bf 109G
10.4.44 - 3.5.44 Vat Bf 109G
3.5.44 - 23.5.44 Steinamanger Bf 109G
23.5.44 - 27.5.44 Agram Bf 109G
27.5.44 - 6.6.44 Vat Bf 109G
7.6.44 - 14.7.44 Champfleury-la-Perthe Bf 109G
14.7.44 - 2.8.44 Beaufort Bf 109G
2.8.44 - 18.8.44 Champfleury-la-Perthe Bf 109G
18.8.44 - 13.10.44 Hustedt Bf 109G
13.10.44 - 18.10.44 Oschatz Bf 109G
18.10.44 - 19.11.44 Pomssen Bf 109G/K
19.11.44 - 31.3.45 Achmer Bf 109G/K

* 10./JG27 was based at Larissa-Eleftherion during 7.43, and 12./JG27 was based at Malemes 24.5.43 - 7.43

** detachments served at Araxos, Agrinion, Maloi, Sedes, Maritsa, Gadurra, Chanea and Iraklion

*** one staffel was based at Gadurra during 10.43

**** detachments served at Tirana, Devoli, Mostar and Podgorica

10. (Jabo)/JG27:

Formed 5.5.42.

Ergänzungsgruppe:

Formed 10.40